Ораторія.

18.12.2017

Ораторія (італ. oratorio, від лат. ого - говорю, благаю) - великий концертний твір на певний сюжет для солістів, хору і симфонічного оркестру.

Ораторія виникла в XVII ст. майже одночасно з кантатою і оперою, має певну схожість з ними, відрізняючись від кантати розгорнутим сюжетом і більшими розмірами, а від опери - переважанням оповідальності над драматургією, а також відсутністю сценічної дії та художнього оформлення (хоча бувають винятки).

Хоча ораторія виникла в Італії, тут її швидко витіснила опера, і свого розквіту вона набула завдяки іншим національним культурам, зокрема німецькій. Творцем класичної ораторії вважають Ґеорґа Фрідріха Генделя. 

Ге́орг Фрі́дріх Ге́ндель (нім. Georg Friedrich Händel, 23 лютого 1685, Галле, Німеччина - 14 квітня 1759, Лондон) - німецький та англійський композитор епохи бароко, який мешкав спочатку в Німеччині, де і народився, а потім у Великій Британії, де скінчив свій життєвий шлях. Найвідоміший твір - «Месія», ораторія на тексти Біблії короля Якова, що звичайно виконується на Різдво Христове. Глибоко вплинув на багатьох пізніших композиторів, включаючи Гайдна, Моцарта і Бетховена

«Месі́я» (англ. Messiah, HWV 56, 1741) - ораторія для солістів, хору і оркестру Георга Фрідріха Генделя, одне з найвідоміших творів композитора. 

Ге́орг Фрі́дріх Ге́ндель, хор "Алілуя" з ораторії «Месія»

Відомий німецький композитор Й.С. Бах створив дві ораторії, які називаються «Різдвяна» та «Пасхальна». Ці ораторії написані до свят та виконуються хором, солістами й оркестром. Найбільш популярною стала «Різдвяна ораторія», написана композитором у 1734 році. Ораторія - це цикл, що складається із шести кантат, які виконувалися в церкві під час Різдва.

Читайте матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії:

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F

«Ще́дрик» - одна з найпопулярніших обробок Миколи Леонтовича, знана не тільки в Україні, але й у всьому світі під назвою «колядка дзвонів» (англ. Carol of the Bells, Ukrainian Bell Carol, Ukrainian Carol).

Творче завдання.

Прослухайте відому щедрівку у виконанні трьох хорових колективів англійською та українською мовами. Розкажіть про своє враження від цих музичних творів.

Музичне сприймання. «Carol of the Bell» та «Щедрик» 

Виконуємо пісню. «З Новим роком, Україно» (слова та музика Н. Май).