Грають віртуози. Камерно-інструментальна скринька.

18.01.2018

Цікаво знати, що в мистецькій скарбничці композитора є багато музичних жанрів, які належать до камерно-інструментальної музики. З ними ми будемо ознайомлюватися упродовж декількох наступних уроків. Запам'ятайте назви цих жанрів.

СКРИНЬКА ЖАНРІВ КАМЕРНО-ІНСТРУМЕНТАЛЬНОЇ МУЗИКИ


Скерцо Рапсодія Етюд Квартет Квінтет Варіації Соната Ноктюрн Прелюдія

Пригадайте! Нотний запис музичного твору робить композитор, а виконують твір зазвичай інші музиканти - виконавці. Та сьогодні ми поговоримо про композитора, який надзвичайно майстерно виконував власні твори. Сучасники називали його віртуозом! Хто ж він? Це геніальний композитор та виконавець Ніколо Паганіні.

Ніколо Паганіні (італ. Niccolò Paganini; 27 жовтня 1782 - 27 травня 1840) - італійський скрипаль-віртуоз, композитор та гітарист. Одна з найяскравіших особистостей музичної історії XVIII-XIX століть.

Вплив Паганіні

Все скрипкове мистецтво наступних епох розвивалося під впливом стилю Паганіні - вживання флажолетів, піцикато, подвійних нот і різних фігурацій, що акомпанують. Його власні твори насичені дуже важкими пасажами, за якими можна судити про багатство технічних прийомів Паганіні. Деякі із цих композицій становляють собою лише історичний інтерес, але інші - наприклад, Перший концерт ре мажор, Другий концерт сі-мінор й 24 каприси - посідають почесне місце в репертуарі виконавців сьогодення.

Музичне сприймання. 

Н. Паганіні. Kaпpuc №24

Капричо, або каприс (італ. саргіссіо - примха, каприз) - інструментальна п'єса довільної форми, у блискучому віртуозному стилі, що ґрунтується на імітації.

Музичне сприймання. 

Н. Паганіні. Каприс №24 у виконанні Ванесси Мей (сучасна обробка).

Послухайте музику Н. Паганіні в сучасній обробці. Порівняйте звучання цього твору з оригіналом та вкажіть відмінності.

Знаменита британська скрипалька Ванесса Мей (1978 р.н.) відома насамперед завдяки техно-обробкам класичних творів. Її музичний стиль визначають як «скрипкове техно-акустичне злиття». Для творів, які виконує Ванесса Мей, характерна імпровізація.

Імпровізація (від лат. improvisus - непередбачений) - це створення музики без попередньої підготовки, експромт.

Імпровізацією також називають музичний твір, написаний у довільній формі.

Віртуоз (від лат. virtus - сила, доблесть, талант) - артист-музикант, який досконало володіє виконавською технікою. 


Скрипка входить до складу сімейства струнно-смичкових інструментів. Вона має 4 струни. З'явилася скрипка приблизно в середині XVI століття, її прообразом була віола. Музиканта, котрий грає на скрипці, називають скрипалем.

Форми скрипки встановилися до XVI століття; в тому ж столітті та на початку наступного творили майстри скрипок сімейства Аматі. Їхні інструменти й досі вирізняються прекрасною формою та чудовим матеріалом. Загалом Італія славилася виробництвом скрипок, серед яких нині надзвичайно високо цінують скрипки Страдіварі та Ґварнері.


Слова та музика - Леся Горова. "Зима"



Музичне сприймання. 

А.Г. Шнітке. «Сюїта в старовинному стилі» 

Альфред Гаррійович ШНІТКЕ (1934-1998)

Композитор, піаніст, теоретик музики і педагог, один із найвизначніших музичних діячів кінця XX століття. Народився на території Росії в сім'ї обрусілих німців.

Камерний оркестр - невеликий за складом колектив, який виконує переважно ансамблево-оркестрову музику. До такого оркестру входять струнні смичкові інструменти (6-8 скрипок, 2-3 альти, 2-3 віолончелі, контрабас), а також клавесин, духові інструменти, інколи - ударні.

© 2017 Олександр Драган. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати